História

 

Pred pár sto rokmi pobehoval praprapra...dedko vášho miláčika spoločne s jeho praprapra...babkou v Južnej Amerike po stepiach, hrabal si v zemi úkryty, príp. sa nasťahoval už do existujúcich, nepohrdol ani puklinami v skalách alebo hustými kríkmi. Ich ďalší potomkovia dodnes obývajú túto oblasť, žijú v kolóniách, podobne ako u nás králik divý. V minulosti sa morčatá používali ako obetné zvieratá, v niektorých hroboch sa našli mumifikované. Z týchto mumifikovaných morčiat sa zistilo, že už vtedy existovali dlhosrsté i rozetové plemená, takisto rôznofarebné, nevznikli teda v Európe. Ako z divého morčaťa, ktoré malo len jednu farbu - aguti vyšľachtili toľko farieb, ktoré poznáme dnes je dodnes nejasné. Tiež to, ako vznikli morčatá s rôznou dĺžkou a stočením srsti. V pôvodnej domovine plnilo nielen účel obetného zvieraťa, ale chovalo sa vo veľkom aj na mäso podobne ako u nás hydina - a to sa uchovalo dodnes. Na tento účel tamojší obyvatelia chovajú veľké morčatá - nad 2500 gramov. Niektoré divé morčatá neskôr zdomácneli a chovali sa deťom pre zábavu. Nemali na ne klietky, väčšinou žili sami v okolí ľudských obydlí. Tie viac divoké ušli a tým sa vylúčili z chovu, ostávali teda len krotké jedince.

Rozdiely medzi divým morčaťom (nazývaným peruánske) a domácim
 

 

 

Nory si často
vyhrabáva v zemi

 

V prvom rade je to stavba tela. Divé morča je chudšie, má viac špicatú hlavu, čo mu umožňuje ľahko prenikať húštinami. Na rozdiel od nášho miláčika je rýchle a obratné, hrabe sa v zemi a dokáže vyskočiť až do výšky jedného metra. Ďalej sa odlišujú aj vo vnútorných orgánoch, divé majú menší žalúdok, krátke tenké črevo, dlhé slepé a hrubé, domáce naopak. Divé morča má hrubšiu srsť, väčšinou tmavú a krátku.

Morča v Európe
Už krátko po objavení Ameriky v roku 1592 sa doviezli prvé morčatá do Európy. Zo začiatku boli veľmi vzácne a drahé, mohla si ich dovoliť teda len vyššia vrstva, kupovali ich ženám a deťom na hranie. Nakoľko sa morča rýchlo množí, za pomerne krátky čas si ho mohli dovoliť aj menej majetní ľudia. Žiaľ, neskôr sa stalo a doteraz je častým zvieraťom používaným na pokusy.

Ako dostalo morča svoje meno?
Morča, alebo inak morské prasa (tak isto ho volajú v Nemecku a Rusku) dostalo meno podľa prasaťa, na ktoré sa podobá hlavne svojim správaním, a slovo morské znamená, že k nám prišlo spoza mora.

 

Kontakt

Chovmorciat

Až potom ako Vám v téme "otázky" do 3 dni nikto neodpovie,nás kontaktujte mailom.


REKLAMA:

HUDOBNÉ KURZY V DK RUŽINOV v Bratislave. Pre viac informácii kontaktujte 0903446267. Vyučujúci je skúsený klavirista a flautista s vyše 40 - ročnou praxou. Osobne odporúčam.